Російська агресія проти України кинула виклик всім демократичним цінностям європейської цивілізації, невід’ємною частиною якої є наша держава. У цей доленосний час кожен з нас, в межах своїх можливостей, бореться за європейський вибір України – вибір, за який ми платимо найвищу ціну. Професійна спільнота викладачів і дослідників Європейських студій завжди усвідомлювала історичну відповідальність за формування в молодої генерації українців глибокого й цілісного розуміння європейських цінностей та європейських інтеграційних процесів. У надважких умовах відкритого збройного протистояння наші колеги закладають міцний фундамент європейського майбутнього України - викладають навчальні курси, проводять дослідження, реалізують проєкти та започатковують нові ініціативи.
Круглий стіл «Європейські студії в умовах війни: український вимір», ініційований Українською Асоціацією Викладачів і Дослідників Європейської Інтеграції, був покликаний осмислити унікальний досвід реалізації освітніх і наукових проєктів з Європейських студій під час повномасштабної збройної агресії. Особливу увагу було приділено змінам у форматах викладання і змістовому наповненні навчальних курсів, педагогічним інноваціям, еволюції методологічних підходів, кращим практикам адаптації до нових умов тощо.
Поділилася своїм досвідом і команда модулю Жана Моне «Європейська політика пам’яті», представлена на заході Оленою Тупахіною. Доповідачка розпочала свій виступ із жахливих паралелей між практиками знищення української культурної та історичної спадщини нацистами та російськими окупаційними військами. Розгортаючи перед слухачами панораму травматичних реакцій українського суспільства на події 24 лютого, дослідниця зупинилася на тих викликах, які постали перед викладачами проєкту. Концепція TEMPUS визрівала в умовах тривалого гібридного протистояння, коли внаслідок політичних маніпуляцій історичним матеріалом штучно поглиблювався ціннісний і світоглядний розкол у суспільстві. Проєкт мав на меті спонукати українців до продуктивного діалогу навколо травматичних подій минулого, запобігати hate speech та дегуманізації опонентів, виробляти об’єднувальні практики вшанування історичної пам’яті тощо. З початком повномасштабної агресії ситуація докорінно змінилася: нація згуртувалася через протистояння зовнішньому ворогові, внутрішні суперечності вщухли, натомість відбулося закономірне зростання hate speech та практик дегуманізації противника, вживаних як терапія травми.
У цих умовах особливої актуальності набувають техніки фіксації та збереження спогадів, механізми роботи з перенесеною травмою (зокрема, у дитячої аудиторії), мистецька рефлексія тощо. Команда TEMPUS докладе всіх зусиль для того, щоб не тільки знизити деструктивний вплив пережитої трагедії на українську національну свідомість, але й переплавити травматичний досвід на зброю перемоги.