7 грудня 2021 року у Запорізькому національному університеті відбувся черговий відкритий захист групових студентських проєктів за модулем Жана Моне «Політика пам’яті: європейський досвід для примирення в Україні» (620386-EPP-1-2020-1-UA-EPPJMO-MODULE).
Цьогоріч слухачами міждисциплінарного курсу «Європейська політика пам’яті» стали студенти історичного факультету, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Історія та політика». Майбутні фахівці у царині історичної політики й політики пам’яті представили на розгляд журі у складі доктора історичних наук Юрія Каганова, кандидата історичних наук Ольги Маклюк та доктора філологічних наук Олени Тупахіної п’ять проєктів за темами «Історична травма у дзеркалі мистецтва» та «Про що розповідають пам’ятники».
Озброєні знаннями, здобутими під час вивчення чотирьох тематичних блоків курсу, дослідники впевнено й компетентно порівняли стратегії репрезентації російсько-української війни у вітчизняних кінофільмах «Кіборги», «Наші котики» та «Іловайськ». Увагу було приділено і трансформаціям історичного матеріалу у культурному продукті, і особливостям його рецепції різними типами аудиторії, і прийомам конструювання образу Іншого. У проєктах, зосереджених на монументальному мистецтві, об’єктом порівняння стали радянські та європейські пам’ятники, присвячені Другій світовій.
Через гостроту обраних тем і актуальність матеріалу кожна з презентацій супроводжувалася жвавою дискусією. Як сполучати трагічне й комічне у фільмах про війну? Який художній образ – абстрактний чи конкретний – доцільніше використовувати для меморіалізації подій Другої світової? Чи варто витримувати хронологічну дистанцію між трагічною подією та її художнім зображенням?
Високий рівень професійної підготовки та ерудиції студентів засвідчений у сертифікатах учасників міжнародного проєкту Erasmus+, урочисте вручення яких відбулося 9 грудня 2021 року під час засідання Круглого столу «Війни пам’яті» в Україні: шляхи до примирення».
Матеріали курсу «Європейська політика пам’яті» доступні на платформі Moodle (до курсу передбачений гостьовий доступ):
курс "Європейська політика пам'яті"