header images

Історія кафедри акторської майстерності

 Спеціальність "Театральне мистецтво" при ЗНУ відкрито в 1999 році на факультеті "Соціальної педагогіки та психології". Ця обставина сприяла поглибленню вивчення психології, що є необхідною умовою для професійного становлення майбутнього актора.

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України у вересні 2000 року створено кафедру психології творчої діяльності, яка згодом отримала назву "Кафедра акторської майстерності". У травні 2001 року Запорізькому державному університету надано Вищою атестаційною комісією України ліцензію на підготовку студентів за спеціальністю "Театральне мистецтво" з напряму підготовки "Мистецтво", що дало змогу готувати спеціалістів за кваліфікацією "Актор драматичного театру і кіно". У 2006 році відкрито спеціалізацію "Актор театру ляльок", а в 2010 - спеціалізацію "Сольний спів" (академічний та естрадний), у 2011 році - спеціалізацію "Хореографічна постановка". У 2009 році відкрито навчальну лабораторію, яка стала науково-методичним осередком підготовки студентів до роботи диктора радіо і телебачення. Із 2011 року на базі кафедри відкрито навчальний театр.

За п'ятнадцять років існування в ЗНУ спеціальності "Театральне мистецтво" здійснено десять випусків висококваліфікованих спеціалістів, які успішно реалізовують свої творчі можливості в мистецьких закладах Запоріжжя, Чернігова, Севастополя, Києва, Дніпропетровська, Санкт-Петербурга.

Із 2008 року на кафедрі акторської майстерності відкрито аспірантуру. Науково-дослідницька тема кафедри акторської майстерності: "Теоретично-методичні засади професійної підготовки акторських кадрів". Педагоги кафедри активно займаються науковою діяльністю. Фортус Г.В., Петрик Т.Д., Стадніченко Н.В., Беркова-Житомирська Л.Г., Бондарєва К.І. закінчили магістратуру "Педагогіка вищої школи"; Гончаренко Ю.В. отримала ступінь кандидата педагогічних наук в 2009 році; Гринь Л.О. закінчила аспірантуру й отримала диплом кандидата педагогічних наук у 2013 році; Білозуб Л.М. захистила дисертацію й отримала диплом кандидата мистецтвознавства у 2013 році; Квєтков М.М.  закінчив аспірантуру МДПУ імені Б. Хмельницького у 2013 році; Стадніченко Н.В., Петрик Т.Д. є аспірантами ЗНУ.

Незважаючи на досить "молодий вік", кафедра має власний доробок: надруковано 25 науково-методичних робіт (з них 2 монографії, 4 посібники під грифом МОН), майже всі викладачі беруть участь у міжнародних, всеукраїнських науково-практичних конференціях, симпозіумах, семінарах. На базі кафедри акторської майстерності у вересні 2008 року проведено міжнародну науково-практичну конференцію "Музикотерапія як соціально-психологічна реабілітація: теорія та практика", яка набула резонансу як в Україні, так і за її межами (Німеччина, Норвегія, Білорусь).

У 2008 році  розроблено проект "Соціально-психологічна реабілітація засобами театрального мистецтва" (керівник проекту: завідувач кафедри Г.В.Локарєва), який взяв участь у конкурсі соціально-значимих проектів, що проводився центром соціальних програм, став його переможцем і отримав малий гранд. У рамках проекту організовано й проведено дві програми "Театральний калейдоскоп" у Запорізькому обласному онкодиспансері та Обласній дитячій лікарні (відділення травматології та пульмонології).

У жовтні 2009 року відбулася Міжнародна науково-практична конференція "Теорія та практика підготовки акторських кадрів", у якій взяли участь науковці з різних міст України й БілорусіЇ: Києва, Тернополя, Вінниці, Луганська, Харкова, Могильова тощо.

У жовтні 2010 року відбулися Всеукраїнські наукові читання "Виховання майбутнього актора та перспективи його професійного становлення", у якому взяли участь науковці з педагогічних і творчих вузів із багатьох міст України: Києва, Тернополя, Харкова, Мелітополя.

У вересні 2011 року кафедрою проведено науково-практичний семінар "Музикотерапія як соціально-психологічна технологія", у рамках якої запрошено для читання лекції й проведення майстер-класу професора Т.Воша з Німеччини.

Вже два роки поспіль (2012-2013 рр.) проводяться науково-методичні семінари з проблем підготовки майбутніх акторів, у яких беруть участь викладачі кафедри, студенти, керівники театральних колективів і шкіл м. Запоріжжя. На кафедрі діє студентська наукова проблемна група "Теоретичні та практичні основи акторської майстерності", члени якої беруть активну участь у науково-практичних конференціях Запорізького національного університету та інших ВНЗ, творчих конкурсах тощо.

 

Контакти:

Декан факультету:
Ольга Вікторівна Пономаренко, кандидат педагогічних наук, доцент.

Деканат: вул. Гоголя, 118 (8 корпус), каб. 212

Тел.: +38 (0612) 62-41-02, 62-14-27.