Психологічна служба в ЗМІ

Телефон довіри:

15-84

з 9:00 до 21:00

Запорізький обласний центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді

224-70-09

css@ukrpost.ua

www.ssm.zp.ukrtel.net


Цитата дня
Головна
Співробітники
Діяльність
Документи
Студентам
Методична скарбничка
Контакти
Запорізький національний університет
Відділ виховної роботи ЗНУ

Оголошення

Телефонуй: 14-06; 228-76-48

Приходь: корпус №6, кабінет 226

Пиши: loranetkal@gmail.com

Тютюнопаління

Психологічна служба ЗНУ / Всі новини сайта «Психологічна служба ЗНУ» / Тютюнопаління

Всі новини Куратору

Тютюнопаління (або просто куріння) - вдихання диму тліючого висушеного або обробленого листя тютюну, найбільш часто у вигляді куріння сигарет, сигар, сигарил, курильних трубок або кальяну. При цьому куріння сигарет передбачає вдихання тютюнового диму легенями, тоді як при курінні трубок або сигар потрапляння диму в легені не допускається - димом наповнюється тільки ротова порожнина.

Згідно з даними ВООЗ (Всесвітньої Організації Охорони здоров'я), близько однієї третини дорослого чоловічого населення світу палять тютюн. Тютюнопаління було привезено до Іспанії Колумбом після відкриття Америки і потім поширилося в Європу і решту світу через торгівлю.

Тютюновий дим містить психоактивні речовини - алкалоїд нікотин, який є адиктивним стимулятором, а також викликає слабку ейфорію. Ефекти впливу нікотину включають тимчасове зняття почуття неспокою, дратівливості, нездатності зосередитися, які виникають при відмові від його вживання навіть на короткий період часу після періоду систематичного і регулярного вживання. При цьому нікотин не знімає почуття тривоги, дратівливості у людей, не вживали його раніше, тобто у некурящих.

Медичні дослідження вказують на явну зв'язок тютюнопаління з такими захворюваннями як рак і емфізема легенів, захворювань серцевої системи, а також інших проблем зі здоров'ям. За даними ВООЗ, за весь XX-те століття тютюнопаління стало причиною передчасної смерті 100 мільйонів людей по всьому світу і в XXI столітті ця цифра зросте до мільярда.

Історія тютюнопаління

6000 до н.е. - На думку фахівців тютюновий кущ прийняв нинішній вигляд.

Приблизно 1000 років до н. е.. - Індіанці почали використовувати тютюн: жувати, палити і навіть вводити його за допомогою клізм (ця традиція збереглася до цих пір у індіанців племені Агуаруна, що мешкають в Перу).

Фрагмент кераміки, що датується між 1 тисячею і 600 роками до н. е., на якому зображені майя, що палять сигари, виявлений в місті майя Уаксатун -. Гватемала.

1492 рік - тютюн вперше побачили європейці. Індіанці подарували Колумбу зв'язку сушеного листя тютюну. Колумб не зрозумів їх призначення і викинув їх за борт. Завдяки Колумбу на карті світу з'явилося перше «тютюнове» назву - острів Тобаго (цим словом індіанці називали курильні трубки).

1501 - перша жертва антитютюнової кампанії: член експедиції Колумба, іспанець Родериго де Перез, засуджений інквізицією до тюремного ув'язнення за куріння. Іспанці, побачивши, як він випускає дим з рота, вирішили, що моряком опанував диявол.

1531 - європейці почали культивувати тютюн: перша тютюнова плантація закладена іспанцями на острові Санто-Домінго.

1560 - Жан Ніко де Вільемен почав пропагувати тютюн у вищому світі. Він стверджував, що тютюн - це лікарський засіб. Вважалося, що тютюн допомагає при кольках, нефриті, істерії, дизентерії, зубний і головний біль, раку і ряду інших недуг.

У 1587 році в Нідерландах опублікована книга під назвою «Рослинна панацея» («De Herbe панацея»). Надалі медики Європи стали виписувати тютюн хворим як ліки.

1620 - в Севільї побудована перша в світі фабрика з переробки тютюну. Початок ери сигарет. Європейські бідняки збирали недопалки сигар, подрібнювали їх і закатували в тонку папірець для перепродажу.

1624 - папа Урбан Восьмий пригрозив любителям нюхального тютюну відлученням від церкви.

1640-ті роки - в королівстві Бутан вперше заборонено куріння в державних будівлях.

1761 - англійський доктор Джон Хілл (John Hill) опублікував першу роботу про негативний вплив тютюну на людину. Він доводив, що необмежене використання нюхального тютюну сприяє захворюванню на рак носа.

1828 - німецькі хіміки Людвіг Рейманн і Вільгельм Поссельт виділили нікотин.

1860 рік - розпочато промислове виробництво сигарет.

1913 рік - народження сучасних сигарет. Американська компанія RJ Reynolds випустила сигарети Camel.

Дія нікотину

Нікотин є холіноміметичних агентом, тобто він збільшує активність ацетилхоліну в ЦНС. У нещодавно проведених дослідженнях було показано, що нікотин також збільшує рівень дофаміну в головному мозку, що може бути фактором отримання задоволення від куріння.

Нікотин є одним з речовин із сильним адиктивних потенціалом. При курінні більша частина нікотину піролізі, але навіть залишилася невеликої дози достатньо для викликання соматичних і психологічних ефектів, у тому числі і для формування хімічної залежності. Дослідження, проведені Хеннінгфілдом і Беновітц, показали, що нікотин в більшою мірою викликає фізичну залежність, ніж кофеїн і марихуана, але в меншій, ніж алкоголь, кокаїн і героїн. Перрін в своєму дослідженні дійшов висновку, що нікотин більше, ніж які б то не було інші речовини, володіє здатністю викликати психологічну залежність (навіть рахуючи алкоголь, найсильніший агент загальносоматичної дії, який може викликати важкі форми психічних розладів в результаті скасування).

Більшість курців палять регулярно. Відповідно до думки канадського професора Дженніфер О'Локлін, нікотинова залежність у підлітків виникає через п'ять місяців після початку паління. Однак, дослідження Джозефа ДіФранц показали, що залежність розвивається неймовірно швидко: з числа тих людей, які мають симптоми залежності, у 10% вони з'явилися протягом двох днів після першої сигарети, а у 25-35% - протягом місяця. У широкомасштабному дослідженні новозеландської молоді показано, що у 25% симптоми проявилися після викурювання від однієї до чотирьох сигарет.

Симптоми відміни, викликані зменшенням кількості нікотину в організмі, можуть проявлятися від кількох днів до кількох тижнів

Наслідки куріння

«Наукові дані недвозначно підтверджують, що споживання тютюну й вплив тютюнового диму є причиною смерті, хвороби та інвалідності і що між впливом паління та іншими видами вживання тютюнових виробів і настанням хвороб, пов'язаних з тютюном, існує певний розрив у часі ...

Сигарети і деякі інші вироби, що містять тютюн, є високотехнологічними виробами, розробленими таким чином, щоб створювати і підтримувати залежність ...

Тютюн є другою за значимістю причиною в структурі смертності в світі.

«Курці вмирають раніше» (попередження в рекламі сигарет «Мальборо» і в той же час алюзія на сучасну пісню, вихваляють гідності смерті в молодості.

Серед предотвратімих причин смертності куріння тютюну займає перше місце в світі, однак від 3,5 до 5,4 мільйонів чоловік щорічно вмирають в результаті проблем зі здоров'ям, викликаних курінням. Сергій Боткін, російський лікар і вчений, говорив: «Якби я не палив, я переконаний, що без страждань прожив би ще кілька років». У розвинених країнах (наприклад, в США) тривалість життя курців в середньому на 13 років менше, в порівнянні з некурящими.

При збереженні поточних тенденцій в області куріння до 2030 року тютюн буде щорічно приводити до 10 мільйонів випадків смерті. Половина курящих сьогодні людей (близько 650 мільйонів чоловік) в кінцевому підсумку загине від тютюну.

Легені

Тютюновий дим пошкоджує дихальний епітелій, обумовлюючи ранковий кашель курця, бронхіти та ХОЗЛ, емфізему легенів і рак легенів.

Ризик розвитку бронхітів і емфіземи легенів у курців підвищується в 10 разів. [Серед чоловіків рак легенів превалює в смертності від новоутворень, що обумовлено великою часткою курців-чоловіків у населенні практично всіх країн. У США на Заході, де жінки стали активно курити в 60-е, статистика ракової смертності відрізняється від російської. У той час, як до сексуальної революції рак легенів серед жінок становив невелику частку (домінував рак грудей і шлунка), в кінці 60-х цифри змінилися: з 1965 року показники раку легенів у жінок різко зросли, а в кінці 80-х його частка в структурі ракової смертності перевищила рак грудей, і в даний час наприклад, в США, від раку легенів гине вдвічі більше жінок, ніж від раку грудей. 80-90% випадків ХОЗЛ обумовлені палінням. Показники смертності від ХОЗЛ серед курців максимальні, у них швидше розвивається обструкція дихальних шляхів і задишка.

У 90% випадків смерть від раку легенів у чоловіків і 80% у жінок викликані курінням. Тютюновий дим - сильний канцероген. Він не тільки пригнічує протипухлинний імунітет, а й містить речовини, які здатні безпосередньо ушкоджувати ДНК клітин, що і веде до їх озлокачествлению. Основними етіологічними факторами раку легенів у курців вважаються радон, полоній, бензпірен і нітрозаміни, що містяться в тютюновій смолі. Рак легенів розвивається у 17,2% чоловіків, які палять і у 11,6% жінок-курців. Серед некурящих ці показники виглядають як 1,3% і 1,4% відповідно.

У курців, які страждають на ХОЗЛ і викурюють більше 20 сигарет в день ризик розвитку активного туберкульозу збільшується в 2-4 рази.

Серцево-судинна система

Куріння - один з провідних факторів ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

У курців ризик смерті від інфаркту міокарда в 2-4 рази вище, ніж у некурящих.

Куріння підвищує ризик смерті від інсульту в 2-4 рази.

Оскільки куріння викликає звуження артерій, у курців підвищується ризик розвитку захворювань периферичних судин, таких, як обструкція великих артерій рук і ніг, що призводить до трофічних порушень аж до розвитку гангрени.

У курців значно частіше розвивається і аневризма черевної аорти.

Травна система

Рак стравоходу, виразкова хвороба шлунка, рак шлунка, рак підшлункової залози.

Куріння гальмує продукцію слини, яка є головною буферної рідиною організму, яка протистоїть кислоті шлункового соку. Куріння також може стимулювати секрецію соляної кислоти парієтальних клітинах шлунка і розслаблення м'язів нижнього стравохідного сфінктера, сприяючи, таким чином, виникненню гастроезофагеальним рефлюксів та гастроезофагеальної рефлюксної хвороби. Куріння є чинником, що сприяє виникненню гастриту. Куріння збільшує вірогідність розвитку функціональної диспепсії у 2 рази.

Сечостатева система

Зокрема, експериментально доведено, що нікотин гнітюче діє на центри ерекції і еякуляції в спинному мозку, наслідком чого може стати послаблення ерекції і передчасне сім'явивергання. Також причиною зниження ерекції при курінні може стати судинозвужувальний ефект нікотину.

Кістки

У жінок-курців в менопаузі значно знижується щільність кісткової тканини і значно частіше розвивається остеопороз у порівнянні з некурящими.

Інші види раку

Куріння також збільшує ймовірність і інших видів злоякісних пухлин. В їх число входять злоякісні пухлини порожнини рота, стравоходу, гортані, підшлункової залози, шлунка, товстої кишки, нирки, сечового міхура, печінки, простати [19].

Репродуктивна функці
я

Куріння є фактором ризику для ускладнень при вагітності.

Обличчя курця

Термін «обличчя курця» вперше з'являється в науковому журналі в 1985 році. Справа в тому, що у 48% курців і 8% палили в минулому шкіра має блідо-сірий колір і більш виражені зморшки, але таких змін не відмічено у некурящих людей - у курців еластин (білок, що відповідає за еластичність і відновлення тканин) стає більш щільним і фрагментованим. Крім того, у курців таке ускладнення при підтяжці, як відшарування шкіри, зустрічається в 4 рази частіше, ніж у некурящих, а ризик відторгнення шкіри після пластичних операцій -. В 12,5 разів частіше

Вміст у тютюні радіоактивних частинок

У вересні 2008 року в Американському журналі суспільної охорони здоров'я була опублікована стаття «Пробудження сплячого гіганта: відповідь тютюнової промисловості на полоній-210, випуск» (PDF-версія), в якій говориться, що в промисловому тютюні міститься радіоактивний полоній-210. Стверджується, що смак тютюну залежить від вмісту азоту. Щоб зменшити вміст азоту, застосовуються промислові добрива з високим вмістом фосфатів, виготовлені з апатитів. В апатитах у складі хімічних сполук містяться радіоактивні нукліди: радій-226, свинець-210 і полоній-210. Чим більше добрив використовується, тим вище концентрація радіоактивних частинок. Вони накопичуються в поверхневих шарах тютюнового листя і потім при курінні переходять в тютюновий дим.

Тютюн, вирощений в країнах, що розвиваються, містить приблизно на одну третину менше радіоактивних частинок, ніж тютюн, вирощений в розвинених країнах (зокрема, в США). Це пояснюється тим, що американські виробники сигарет використовують більшу кількість фосфорних добрив для додання тютюну особливого смаку.

За оцінками компанії Philip Morris, зробленим в 1968 році, радіаційна активність використовуваного в її продукції сигаретного тютюну складала близько 0,33-0,36 ПКІ на 1 м. Також на офіційному сайті компанії можна знайти доповідь Головного Лікаря США «Куріння і здоров'я» (1979), в якому також підтверджується факт вмісту в тютюновому димі радіоактивних нуклідів: полонію-210, радію-226, свинцю-210 і калію-40.

Шкода від пасивного куріння

Куріння збільшує вірогідність раку легенів і молочної залози у оточуючих (т. зв. Пасивне куріння), також підвищуючи для них ризик виникнення астми, серцевих захворювань, викиднів (у вагітних), СРДС та інших проблем зі здоров'ям у дітей та дорослих. У Франції від пасивного куріння передчасно вмирають від 3000 до 5000 осіб на рік.

Статистика смертних випадків

За даними ВООЗ, у світі в середньому кожні шість секунд помирає одна людина від захворювань, пов'язаних з курінням тютюну, а щорічно з цієї причини помирають п'ять мільйонів людей. «Якщо тенденції наростання поширеності куріння не знижуватимуться, то, за прогнозами до 2020 року, щорічно будуть передчасно вмирати 10 млн. людина, а до 2030 року паління тютюну стане одним з найсильніших чинників, що призводять до передчасної смерті ».

За даними першого заступника голови комітету Держдуми РФ з охорони здоров'я, академіка РАМН Миколи Герасименка, «Від причин, пов'язаних з курінням, в Росії щороку помирає до півмільйона людей».

Пасивне куріння збільшує статистику смертності від тютюнопаління.

Глава Мінсоцздравразвітія РФ Тетяна Голікова в травні 2009 року заявила, що більше 17% смертей в Росії пов'язано з тютюнопалінням.

Корисні посилання

23.04.2012 09:07:00

Copyright © 2012 Запорізький національний університет