Гендерний Форум — 2016 «Забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків: вирішення проблем з увагою на місцевому рівні»

 28 березня 2016 року на базі факультету соціальної педагогіки і психології Запорізького національного університету відбувся Ґендерний Форум – 2016 на тему: «Забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків: вирішення проблем з увагою на місцевому рівні».
Ініціатива створення Форуму у 2000 році мала на меті створення площадки, на якій будуть розглядатися актуальні питання з гендерної проблематики, та сприяти об’єднанню та ефективній координації зусиль громадських активістів, державних структур, освіти, медіа, які працюють над питаннями гендерної політики, забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків в Україні, формування гендерної культури молоді. Гендерний форум постійно діє з 2000 року. Робота форуму дозволяє зробити зусилля з подолання нерівності жінок і чоловіків більш ефективними та стратегічно спрямованими. Організаторами заходу виступили Запорізький національний університет, Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Гендерний ресурсний центр, який створено при Запорізькій обласній державній адміністрації та Центр гендерної освіти на базі факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ.
Серед гостей та учасників зібрання були Разуваєва Ірина — заступник директора Департаменту соціального захисту населення, Дроздова Ольга — начальник відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Юлія Паскевська -Голова правління Громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги», Галина Бережна — к.е.н., доцент КПУ, Людмила Шаповал — Голова організації «Жінки Бердянська», Вікторя Погребна, д.філолог.н., проф., зав.каф. журналістики ЗНТУ, Олена Пода, к.філолог.н., доц. каф. журналістики ЗНТУ, Юлія Ковальова, аспірантка історичного ф-ту ЗНУ, Ірина Патрушева, заступниця директора Запорізького колегiуму «Елінт», Наталія Доценко, Президентка Благодійного фонду «Сподівання», Олена Івченко, провідний спеціаліст відділу методичного забезпечення соціальної роботи Запорізького обласного ЦСССДМ. Чурікова Лариса, методист відділу позашкільної освіти і соціального захисту дитинства управління загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації, Рубанова Євгенія — головний спеціаліст відділу охорони материнства і дитинства управління реформ і розвитку медичної допомоги Департаменту, Сергєєва Ольга-заступник начальника служби у справах дітей облдержадміністрації.
Модератор Форуму — Голованова Тетяна Петрівна, керівник Центру гендерної освіти ЗНУ, радник голови Запорізької обласної державної адміністрації з гендерних питань, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності при відкритті Форуму наголосила на актуальності даної теми, з урахуванням стрімкої інтеграції України у спільноту Європейських держав, та підкреслила, що у порядок денний гендерного Форуму -2016 закладена ідея комплексного і системного розгляду питання гендерної політики у Запорізькій області. Учасників Форуму привітала Разуваєва Ірина Володимирівна, заступник директора-начальник управління праці та зайнятості Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації, та розкрила питання щодо гендерних стереотипів, які є перешкодою на шляху до європейських цінностей. На її думку, у суспільстві існує упереджене ставлення щодо професійних навичок жінок. Подібний стан речей значно зменшує роль жінок у різних сферах життя. Під час зустрічі учасники поділились власним досвідом діяльності в сфері гендерної рівності.
Своїм досвідом участі у політичній кампанії 2015 року поділилась кандидат психологічних наук, доцент, начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації і працевлаштування ЗНУ, голова громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги» Юлія Паскевська. На її думку, аби подолати чоловічу упередженість у сприйнятті жінки у політиці, конкурувати з чоловіками у цій сфері і реалізовувати себе у політичній роботі, необхідно проявляти пошукову активність, силу волі, залучати всі свої емоційні ресурси та виявляти жіночу солідарність.
Про реалізацію державної гендерної політики розповіла присутнім начальник відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації — Дроздова Ольга Миколаївна.  Представник Департаменту підкреслила, що за підтримки Фонду Народонаселення ООН, з метою надання допомоги особам, які постраждали від гендерно-обумовленого насильства, в тому числі насильства в сім’ї, створено 5 мобільних бригад психосоціальної допомоги у містах Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь, а також у Бердянському та Мелітопольському районах. Наряду з тим, з метою формування ненасильницької поведінки у родині та можливості вирішення конфліктів без агресії, в рамках Комплексної обласної програми з оздоровлення та відпочинку дітей, підтримки сім’ї, гендерного паритету та протидії торгівлі людьми на 2012-2016 роки, на протязі декількох років проводиться спільно з КУ «Запорізький обласний центр соціально-психологічної допомоги» ЗОР захід «Школа сім’ї» — для багатодітних родин, родин в яких виховуються діти інваліди, молодих сімей, у 2015 році — Школа сім’ї для демобілізованих учасників антитерористичної операції тощо, а також всім відома Акція «16 днів проти насильства». Ольга Миколаївна також відмітила, що у нас в області завдяки злагодженій роботі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, соціальних служб, громадських організацій, координаційної ради з питань сім’ї, охорони материнства та дитинства, яка діє при обласній державній адміністрації, вищих навчальних закладів, Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації органів державної влади, гендерний підхід поступово втілюється у різні сфери життя.
Людмила Шаповал, Голова організації «Жінки Бердянська» також відмітила, що для гармонійного розвитку дитини потрібне виховання, як зі сторони жінки, так і чоловіка. Непоганою ідеєю, зазначила Людмила, була б наявність у дитячих садочках «вусатих нянь».
Також до роботи форуму долучились методист відділу позашкільної, вищої освіти та інтернатних закладів Управління дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої освіти та інтернатних закладів Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Лариса Чурикова, а також колеги із ЗНТУ: завідувач кафедри журналістики ЗНТУ Вікторія Погребна та доцент цієї кафедри Олена Пода. Останні, в свою чергу, розповіли про досвід викладання гендерно-орієнтованих навчальних курсів і дисциплін у ЗНУ і ЗНТУ, зокрема курсів «Гендерна проблематика в ЗМІ» та «Основи гендерного вивчення літератури», конкур «Гендерні дослідження». Крім того, в рамках заходу заступником директора колегіуму «Елінт» Іриною Патрушевою був презентований гендерно-орієнтований навчальний курс за вибором «Жінки в історії козацького Запорожжя» за посібником автора Олександра Кривошия.
Також у Форумі прийняли активну участь представники органів виконавчої влади, соціальних служб, громадських організацій, вузів, студенти, аспіранти тощо. Результати роботи форуму-2016 будуть презентовані на засіданні координаційної ради з питань сім’ї, жінок, охорони материнства і дитинства при голові облдержадміністрацій.