16 днів проти насильства: одноразова акція чи актуальна проблема українського суспільства?

25 листопада – у Міжнародний день протидії насильству над жінками та в рамках Гендерного форуму –2016 у ЗНУ відбувся круглий стіл з теми «16 днів проти насильства: одноразова акція чи актуальна проблема українського суспільства?». Його організували й провели представники Центру гендерної освіти факультету соціальної педагогіки та психології у соціальному партнерстві із Департаментом соціального захисту населення та Гендерним ресурсним центром ЗОДА.

Серед учасників засідання цього разу були як постійні його гості, так і ті, які у рамках своєї діяльності нещодавно долучилися до спільного руху проти насильства щодо жінок: директор Департаменту соціального захисту населення ЗОДА Ігор Мещан та головний фахівець відділу у справах сім’ї та дітей цього Департаменту Ірина Капуста , провідний фахівець Запорізького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ольга Івченко, поліцейський омбудсмен, регіональний представник Управління забезпечення прав людини Національної поліції України у Запорізькій області Людмила Хоменко, головний фахівець Департаменту освіти і науки ЗОДА Галина Прийменко, психолог Запорізького обласного центру планування сім’ї та репродуктивного здоров’я людини Тетяна Науменко, директор Другого запорізького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Вітько та інші фахівці із соціального захисту, а також викладачі ЗНУ та Економіко-правничого коледжу – доцент СПП Юліана Мацкевич, практичний психолог Юлія Наумецька та інші.  Студенти групи 1163- провели конкурс рисунків «Стоп насильство» у школі №98. Ганна Резніченко, проаналізувала дитячі малюнки, підготувала презентацію та отримала пропозицію від Вітько Сергія ( «Другий запорізький місцевий центр з надання безоплатної правової допомоги»)взяти участь у просвітницькій роботі центру.  Тетяна Голованова акцентувала увагу на тому, що ми будемо робити у цьому напрямку у майбутньому, запропонувала розглянути проект рішення Запорізької обласної ради «Комплексна програма з оздоровлення та відпочинку дітей, сімейної, гендерної політики та протидії торгівлі людьми на 2017-2021 роки», який розроблено Департаментом соціального захисту населення Запорізької обласною державною адміністрацією та подано на розгляд депутатам дозволяє  впроваджувати заходи щодо протидії домашньому насильству. Ця програма є соціально важливою для Запорізької області та м.Запоріжжя.

https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=38837&lang=ukr&news_code=uchasniki-kruglogo-stolu-na-spp-obgovorili-metodi-protidiyi-nasilstvu-ta-problemi-ratifikatsiyi-konventsiyi-radi—vropi-v-ukrayini

 

Гендерний Форум — 2016 «Забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків: вирішення проблем з увагою на місцевому рівні»

 28 березня 2016 року на базі факультету соціальної педагогіки і психології Запорізького національного університету відбувся Ґендерний Форум – 2016 на тему: «Забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків: вирішення проблем з увагою на місцевому рівні».
Ініціатива створення Форуму у 2000 році мала на меті створення площадки, на якій будуть розглядатися актуальні питання з гендерної проблематики, та сприяти об’єднанню та ефективній координації зусиль громадських активістів, державних структур, освіти, медіа, які працюють над питаннями гендерної політики, забезпечення рівних прав та можливостей жінок та чоловіків в Україні, формування гендерної культури молоді. Гендерний форум постійно діє з 2000 року. Робота форуму дозволяє зробити зусилля з подолання нерівності жінок і чоловіків більш ефективними та стратегічно спрямованими. Організаторами заходу виступили Запорізький національний університет, Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Гендерний ресурсний центр, який створено при Запорізькій обласній державній адміністрації та Центр гендерної освіти на базі факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ.
Серед гостей та учасників зібрання були Разуваєва Ірина — заступник директора Департаменту соціального захисту населення, Дроздова Ольга — начальник відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Юлія Паскевська -Голова правління Громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги», Галина Бережна — к.е.н., доцент КПУ, Людмила Шаповал — Голова організації «Жінки Бердянська», Вікторя Погребна, д.філолог.н., проф., зав.каф. журналістики ЗНТУ, Олена Пода, к.філолог.н., доц. каф. журналістики ЗНТУ, Юлія Ковальова, аспірантка історичного ф-ту ЗНУ, Ірина Патрушева, заступниця директора Запорізького колегiуму «Елінт», Наталія Доценко, Президентка Благодійного фонду «Сподівання», Олена Івченко, провідний спеціаліст відділу методичного забезпечення соціальної роботи Запорізького обласного ЦСССДМ. Чурікова Лариса, методист відділу позашкільної освіти і соціального захисту дитинства управління загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації, Рубанова Євгенія — головний спеціаліст відділу охорони материнства і дитинства управління реформ і розвитку медичної допомоги Департаменту, Сергєєва Ольга-заступник начальника служби у справах дітей облдержадміністрації.
Модератор Форуму — Голованова Тетяна Петрівна, керівник Центру гендерної освіти ЗНУ, радник голови Запорізької обласної державної адміністрації з гендерних питань, доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності при відкритті Форуму наголосила на актуальності даної теми, з урахуванням стрімкої інтеграції України у спільноту Європейських держав, та підкреслила, що у порядок денний гендерного Форуму -2016 закладена ідея комплексного і системного розгляду питання гендерної політики у Запорізькій області. Учасників Форуму привітала Разуваєва Ірина Володимирівна, заступник директора-начальник управління праці та зайнятості Департаменту соціального захисту населення Запорізької облдержадміністрації, та розкрила питання щодо гендерних стереотипів, які є перешкодою на шляху до європейських цінностей. На її думку, у суспільстві існує упереджене ставлення щодо професійних навичок жінок. Подібний стан речей значно зменшує роль жінок у різних сферах життя. Під час зустрічі учасники поділились власним досвідом діяльності в сфері гендерної рівності.
Своїм досвідом участі у політичній кампанії 2015 року поділилась кандидат психологічних наук, доцент, начальник відділу доуніверситетської підготовки, профорієнтації і працевлаштування ЗНУ, голова громадської організації «Асоціація фахівців психологічної допомоги» Юлія Паскевська. На її думку, аби подолати чоловічу упередженість у сприйнятті жінки у політиці, конкурувати з чоловіками у цій сфері і реалізовувати себе у політичній роботі, необхідно проявляти пошукову активність, силу волі, залучати всі свої емоційні ресурси та виявляти жіночу солідарність.
Про реалізацію державної гендерної політики розповіла присутнім начальник відділу у справах сім’ї та дітей Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації — Дроздова Ольга Миколаївна.  Представник Департаменту підкреслила, що за підтримки Фонду Народонаселення ООН, з метою надання допомоги особам, які постраждали від гендерно-обумовленого насильства, в тому числі насильства в сім’ї, створено 5 мобільних бригад психосоціальної допомоги у містах Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь, а також у Бердянському та Мелітопольському районах. Наряду з тим, з метою формування ненасильницької поведінки у родині та можливості вирішення конфліктів без агресії, в рамках Комплексної обласної програми з оздоровлення та відпочинку дітей, підтримки сім’ї, гендерного паритету та протидії торгівлі людьми на 2012-2016 роки, на протязі декількох років проводиться спільно з КУ «Запорізький обласний центр соціально-психологічної допомоги» ЗОР захід «Школа сім’ї» — для багатодітних родин, родин в яких виховуються діти інваліди, молодих сімей, у 2015 році — Школа сім’ї для демобілізованих учасників антитерористичної операції тощо, а також всім відома Акція «16 днів проти насильства». Ольга Миколаївна також відмітила, що у нас в області завдяки злагодженій роботі органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, соціальних служб, громадських організацій, координаційної ради з питань сім’ї, охорони материнства та дитинства, яка діє при обласній державній адміністрації, вищих навчальних закладів, Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації органів державної влади, гендерний підхід поступово втілюється у різні сфери життя.
Людмила Шаповал, Голова організації «Жінки Бердянська» також відмітила, що для гармонійного розвитку дитини потрібне виховання, як зі сторони жінки, так і чоловіка. Непоганою ідеєю, зазначила Людмила, була б наявність у дитячих садочках «вусатих нянь».
Також до роботи форуму долучились методист відділу позашкільної, вищої освіти та інтернатних закладів Управління дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої освіти та інтернатних закладів Департаменту освіти і науки облдержадміністрації Лариса Чурикова, а також колеги із ЗНТУ: завідувач кафедри журналістики ЗНТУ Вікторія Погребна та доцент цієї кафедри Олена Пода. Останні, в свою чергу, розповіли про досвід викладання гендерно-орієнтованих навчальних курсів і дисциплін у ЗНУ і ЗНТУ, зокрема курсів «Гендерна проблематика в ЗМІ» та «Основи гендерного вивчення літератури», конкур «Гендерні дослідження». Крім того, в рамках заходу заступником директора колегіуму «Елінт» Іриною Патрушевою був презентований гендерно-орієнтований навчальний курс за вибором «Жінки в історії козацького Запорожжя» за посібником автора Олександра Кривошия.
Також у Форумі прийняли активну участь представники органів виконавчої влади, соціальних служб, громадських організацій, вузів, студенти, аспіранти тощо. Результати роботи форуму-2016 будуть презентовані на засіданні координаційної ради з питань сім’ї, жінок, охорони материнства і дитинства при голові облдержадміністрацій.

Центр гендерної освіти ЗНУ взяв участь у роботі Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти ВНЗ

логотип

Центр гендерної освіти ЗНУ взяв участь у роботі Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти ВНЗ з проблеми «Гендерний аудит в університетах як інструмент просування політики рівних прав і можливостей для жінок і чоловіків у сфері освіти».

 Тетяна Голованова, керівниця центру гендерної освіти ЗНУ взяла участь у семінарі на тему «Гендерний аудит ВНЗ як інструмент реалізації політики рівних прав та можливостей жінок та чоловіків в освітній сфері» за підтримки Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні. Експертна зустріч, що проходила 1-3 липня  в СумДУ, зібрала близько 60 учасниць/-ків, серед яких – представництво 23 українських вишів із 13 міст України, делегація з Білорусі у складі 15 гендерних експерток/-ів, іноземна експертка у сфері гендерного аудиту Сілке Стейнхілбер (Німеччина), а також головна спеціалістка Департаменту вищої освіти МОН України Чубко Аліна.

     Особливу увагу на семінарі було присвячено вивченню міжнародних напрацювань у сфері гендерного аудиту. Гостя з Німеччини Сілке Стейнхілбер поділилася європейським досвідом процедури гендерного аудиту, у тому числі розповіла про мотивацію та необхідні складові аудиту — планування, інструменти, принципи проведення. Всі ці знання учасники/-ці семінару оцінили як вкрай цінні та корисні, адже проведення гендерного аудиту у ВНЗ обрано магістральним напрямком діяльності Мережі у поточному році. Завдяки подібним семінарам вдається удосконалювати та «відшліфовувати» цю нову для української вищої школи процедуру.  Олена Давліканова, координатора проектів Представництва фонду ім.. Фрідріха Еберта в Україні звернула увагу, що  25-27 березня  2015 року у Запорізькому національному університеті відбувся семінар з річної програми діяльності Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти. Включення у роботу семінару голови індустріального гендерного комітету з реклами Ірини Лилик дало змогу ознайомитись із нещодавно запровадженими в Україні механізмами протидії дискримінаційним проявам у рекламі. Врешті-решт захід був наповнений чисельними дискусіями та збором пропозицій щодо інтегрування гендерної складової в систему вищої освіти та створення у ВНЗ гендерночутливого середовища.

Круглий стіл «Проблеми підготовки до шлюбу та сім’ї».

Метою круглого столу є висвітлення проблем які виникають при підготовці студентів і студенток до сімейного життя, забезпечення рівних можливостей студентів та студенток у дотриманні їх прав у навчанні, самореалізації, сімейному житті. Учасниками круглого столу є викладачі, науковці, студенти ЗНУ, які задіяні у процесі підготовки фахівців з забезпечення рівних прав та можливостей молоді у соціально-пелагогічній роботі. Також запрошуються усі, хто цікавиться даною проблематикою.

Запрошуємо Вас 21 травня об 14.15 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Гоголя, 118, Запорізький національний університет, Факультет СПП, Центр гендерної освіти

 

Гендерний Форум 2015 «Досягнення та виклики гендерної рівності»

  За підтримки Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації, Гендерного ресурсного центру та Центру гендерної освіти Запорізького національного університету відбувся Гендерний Форум — 2015 «Досягнення та виклики гендерної рівності».
   Участь у заході взяли директор Департаменту соціального захисту населення ОДА Ігор Міщан, вчені, фахівці освітніх установ, студенти, аспіранти, громадськість.
   В рамках форуму його учасники зосередилися на питаннях гендерної рівності та державної політики в міжнародному, національному та місцевому контексті; взаємодії жінки і ринку праці. Також окремо зупинилися на питанні допомоги в інтеграції жінок і дітей з числа вимушених переселенців зі Сходу України та реалізації просвітницької функції ґендерного аудиту як інструменту забезпечення гендерної рівності.
  Гендерний форум проводиться в області з 2001 року. З тих пір, як відзначають його організатори, форум став майданчиком для змін в уявленнях викладачів, студентів та громадськості на гендерні відносини в суспільстві, в університеті і в сім’ї.
  Основна мета форуму — проведення системної роботи з подолання гендерних стереотипів, проведення просвітницьких кампаній із залученням засобів масової інформації, закладів культури та освіти до виховання культури гендерної рівності. Адже саме забезпечення рівності жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства і держави є важливою умовою європейської інтеграції України, утвердження демократії та гарантією прав людини.

IMG_0042

Гендерний аудит університетів триває

25-27 березня у Запорізькому національному університеті відбувся черговий семінар з річної програми діяльності Всеукраїнської мережі осередків гендерної освіти. Семінар мав на меті представити проміжні результати процедури гендерного аудиту університетами-учасниками Мережі та доопрацювати процедуру аудиту.

Учасниками семінару стали представниці та представники 16 ВНЗ України. Досвід перших етапів гендерного аудиту продемонстрували Запорізький національний університет, Харківський національний університет радіоелектроніки, Національний гірничий університет (м. Дніпропетровськ), Луцький педагогічний коледж, Харківський національний технічний університет сільського господарства імені Петра Василенка, Харківська гуманітарно-педагогічна академія.

Досвід, яким ділилися перші гендерні аудитори ВНЗ в Україні, показав переважну готовність адміністрації закладів сприяти у проведенні аналізу дотримання принципів гендерної рівності у навчальному та робочому процесах вузів. Практика співбесід з адміністрацією, залучення активістів та активісток до команди аудиторів, аналізу нормативно-правових документів, анкетування та проведення семінарів у межах гендерного аудиту пілотними закладами дала можливість виявити «вузькі» місця розробленого Мережею інструментарію процедури, доопрацювати анкети, визначити необхідні подальші кроки, узгодити повний пакет складових процедури.

Окрему увагу було приділено питанню інформаційної політики та просування Мережі у інформаційному просторі. У якості візитівки Мережі буде використано відпрацьовану вже до кінця цього року процедуру гендерного аудиту ВНЗ.

Вже традиційним стало розширення кола учасників Всеукраїнської мережі. Так, долучилось до семінару та опрацювання процедури гендерного аудиту представництво 5-и ВНЗ: Національного університету водного господарства та природокористування (м.Рівне), Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Національного університету «Львівська політехніка», Запорізького державного медичного університету, Запорізького класичного приватного університету.

 Аудит 2015

Господиня свого краю-2015

Конкурс «Господиня свого краю» проводиться щорічно і є одним із заходів щодо поліпшення становища жінок та сприяння впровадженню гендерної рівності в суспільстві.
Основною метою конкурсу є підвищення ролі жінок у суспільстві, підтримка жінок, які плідно працюють у різних сферах господарського, суспільно-політичного, духовного і громадського життя Запорізької області.
Конкурс проводиться у номінаціях:
Жінка — представник органів виконавчої влади.
Жінка — громадський діяч.
Жінка — керівник підприємства.
Жінка — працівник агропромислового комплексу.
Жінка — працівник малого та середнього бізнесу.
Жінка — працівник освіти і науки.
Жінка — працівник фінансових та банківських установ.
Жінка — працівник охорони здоров’я.
Жінка — працівник культури та мистецтва.
Жінка — спортсменка.
Жінка — працівник засобів масової інформації.
Жінка — працівник правоохоронних, судових органів, нотаріату та адвокатури.
Жінка — військовослужбовець та працівник Збройних сил України.
Жінка — працівник сфери соціального захисту населення.
Жінка — берегиня свого роду.
Повне положення про коркурс знаходиться у доданому файлі:
положення

З 8 березня!

8 березня
Центр гендерної освіти вітає всих жінок з Міжнародним жіночим днем!

З нагоди відзнаки Міжнародного жіночого дня та двадцятиріччя Пекінської декларації та Платформи дій, прийнятих в 1995 році в Пекіні в ході 4-ї Всесвітньої конференції зі становища жінок, ЮНЕСКО організовує конференцію на тему «Переосмислення гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок на 2015 і наступні роки».

Послання Генеральної директорки ЮНЕСКО Ірини Бокової з нагоди Міжнародного жіночого дня 2015:

«Міжнародний жіночий день дає можливість проаналізувати результати, досягнуті на шляху до забезпечення ґендерної рівності та розширення прав жінок. Незважаючи на певні успіхи, ще багато що належить зробити для того, щоб гендерна рівність стало нормою в усьому світі. Немає жодної країни, де жінки були б повністю рівні з чоловіками і могли б повною мірою реалізовувати свої права, і цього достатньо для того, щоб гендерна рівність і права жінок продовжували залишатися в центрі уваги порядку денного в галузі розвитку на період після 2015 року. Жінки здатні внести значний вклад у побудову мирних і стійких суспільств, і нам необхідно забезпечити їм повноцінну і рівноправну участь у всіх сферах життя.

Рухаючись вперед, ми повинні сприяти розширенню прав і можливостей жінок як перетворюючої сили в області прав людини, що сприяє економічному зростанню та стійкості, і зробити гендерну рівність центральним елементом всіх зусиль з розвитку».

Урочисте нагородження лауреатів ХІV обласного конкурсу «Господиня свого краю»

05.03.2015 в рамках заходів, передбачених Комплексною обласною програмою з оздоровлення та відпочинку дітей, підтримки сім’ї, молоді, гендерного паритету та протидії торгівлі людьми на 2012-2016 роки, затвердженої рішенням Запорізької обласної ради від 24.11.2011 № 8 та з метою впровадження гендерної рівності в суспільстві відбувся черговий ХІV обласний конкурс «Господиня свого краю». Цього року в конкурсі взяло участь 156 найкращих жінок, які своєю діяльністю роблять значний внесок у державотворення, розвиток економіки, освіти, культури та спорту, є лідерами в різних галузях, впливають на громадське життя області. Лауреатами стали 36 жінок у 15 номінаціях, які охоплюють різні сфери господарського, суспільно-політичного, духовного і громадського життя Запорізького краю.

Привітав лауреатів обласного конкурсу «Господиня свого краю» з перемогою та зі святом весни голова Запорізької обласної державної адміністрації Валентин Михайлович Резніченко.

— Сьогодні, на жаль, жалоба, нема чого радіти. Але життя йде своєю чергою. Особливо це стосується жінок. Наша жінка і воює, і працює, і господиня. Сьогодні все тримається на вас. Низький уклін вам, щира вдячність від мене, від Президента, — зауважив у вітальному слові Валентин Михайлович Резніченко.

Вручаючи лауреатам конкурсу дипломи та квіти, директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Ігор Вікторович Мещан підкреслив важливість суспільної місії жінок – берегинь роду і господинь, подякував за самовіддану працю та патріотизм.