№ 4
26
лютого
2002 р.

По дорозі до університету

30-ті роки. Митці пера

В.М.Борщевський Серед студентів Запорізького державного педагогічного інституту завжди було багато тих, кого вабила літературна стезя. Більшість початківців, торкнувшись літератури, залишилися аматорами: потяг до творчості допомагав їм на педагогічній ниві.

Але зі стін ЗДПІ вийшли і досить відомі професійні поети, прозаїки, журналісти. У 30-ті роки вони формувалися за умов всенародної поваги до поетичного слова, коли повсюдно звучало: “затичинилося небо”, “засосюрилася земля”, а в інституті панував творчий неспокій. У ЗДПІ широко відзначали літературні дати, проводили Дні Шевченка, Пушкіна, Франка, Шота Руставелі… Часто студенти і викладачі зустрічалися з письменниками. Додатковий поштовх літературному руху в інституті дав приїзд до Запоріжжя Максима Горького. Поради прославленого письменника виявилися дуже корисними для літераторів-початківців.

Микола Миколаєнко (1938 рік) У стінах інституту звучало слово Олександра Жарова, Володимира Сосюри, Олексія Новикова-Прибою, Івана Микитенка, Юрія Кобелецького, Олексія Суркова.

Наприклад, 12 грудня 1936 року студенти зустрілися з автором “Цусіми”, письменником Новиковим-Прибоєм. Він розповів про своє життя, прочитав оповідання “Мій перший гонорар”, а потім уривки з нового роману “Капітан І рангу”. Письменник пригадав, як вплинула на нього творчість Максима Горького. Порадив, як вибирати тему і писати. Поділився зі слухачами своїми планами на майбутнє. Розказав, над чим працює. Відповів на численні запитання аудиторії.

Олесь Жолдак Серед молодих багатообіцяючих літераторів в ЗДПІ у цей час був Михайло Шлома. Після закінчення у 1937 році філологічного факультету він працював у газеті “Червоне Запоріжжя”. Дебютував у літературі ще студентом – книжкою віршів “Молодість моя” (1934 рік). А в 1936 році видав збірку новел “Жінки”. У 1937 році побачила світ книга “Хай шумить земля піснями”, для якої він зібрав й упорядкував народну творчість Запорізького краю. У 1941 році він написав оповідання “Пісня про козака Нечая”. Його надрукували в газеті “Комсомолець Запоріжжя” 1 червня.

Микола Миколаєнко і 1954 році У 1935-36 роках в інституті виходила багатотиражна газета “За більшовицькі педкадри”. До її редколегії входили викладач М.А.Жовтобрюх і студент Семибаламут. Багатотиражка щедро друкувала твори інститутських початківців. На її сторінках з’явилися “Стихи о жизни” та “Трактористка” О.Георгіце; “Балада про героїчну смерть” Г.Дворник; “Жовтневий ранок”, “Наша міць”, “Енергія”, “Безупинно вперед” І.Кібця; “Прощай”, “Марш” М.Цибульського; “Ніч на шахті” С.Шарети; “На варті” І.Щербини; “Ровесник”, “У місті” П.Ященка.

У 1935 році на першій обласній літературній нараді в Дніпропетровську з успіхом дебютували початківці інституту. В цей час літературний гурток реорганізували в літературну студію. У 1938 році її керівником став Олексій Ялисійович Засенко – у майбутньому доктор філологічних наук, професор, завідуючий відділом історії дожовтневої української літератури Академії Наук УРСР імені Т.Г.Шевченка.

Разом із кафедрою літератури студійці оголосили конкурс на кращий переклад творів Пушкіна. Кілька членів студії працювали над перекладами кращих письменників країни. Найбільших успіхів добилися Олесь Жолдак, Іван Кібець, Микола Миколаєнко.

Перші вірші О.І.Жолдака з’явилися друком у 1940 році. Іван Кібець друкувався ще в багатотиражці педінституту. Микола Миколаєнко читав свої поезії перед студентами, виступав в інститутській пресі. Його творчість пронизував палкий заклик:

“У роботі, в перельоті,

в штурмі зривистих доріг,

на крутому повороті

сам згорай – світи для всіх!”

Захоплювався віршуванням, написанням нарисів і оповідань В.М.Борщевський (брат відомого ветерана нашого університету, кандидата філологічних наук Ф.М.Борщевського) – в майбутньому професор Вінницького педінституту.

Серед випускників ЗДПІ 30-х років чимало журналістів, які починали свій шлях до преси ще студентами. Найвідоміші з них – О.М.Гіммельфарб, М.П.Печерський, І.І.Льовушкін, Я.Щербаченко, П.Забіяка, Є.Забігайло.

Великою подією в літературному житті Запоріжжя стало створення обласного літературного об’єднання. Про це 30 березня 1941 року повідомляла газета “Комсомолець Запоріжжя”. Зокрема, серед тих, хто створював об’єднання були поет Олесь Жолдак, прозаїки Микола Миколаєнко і Михайло Шлома.

Іван ПУХА,
доцент;
Поліна БАРАНЕЦЬКА,
студентка філологічного факультету

на головну сторінку


Симфония любви
Свого роду привітання... Есей Ольги Семиліт.

Все під контролем. Навіть прихід весни
Наталя Олександрівна КОНДРАТЬЄВА знає, як знайти “ключик” до студента і до науки

“Зірки” в гостях у “олімпійців”
Зустріч із заслуженими тренерами України С.М.Гусевим, О.П.Коваленко, В.О.Цапенко, та з їх учнями

“Обезглавленим” треба голову!
кілька місяців студентське самоврядування університету залишалося “обезглавленим”

Новини ЗДУ

Новинки книжкової полиці

30-ті роки. Митці пера
Зі стін ЗДПІ вийшли і досить відомі професійні поети, прозаїки, журналісти

Що у фондах?
Зараз у музеї ЗДУ відбувається реконструкція

Де царство Фауни?
У зоологічному музеї ЗДУ є на що подивитися.

Чи можуть жінки обійтися без чоловіків?
Між двома святами: 23 лютого і 8 березня над цим розмірковують студентки ІV курсу відділення журналістики.

 

Редактор
Віталіна МОСКОВЦЕВА
Засновник і видавець -
колектив
Запорізького державного
університету

Видається з 1973 р.
Зареєстровано Запорізьким
обласним управлінням по пресі,
свідоцтво про державну реєстрацію
33 №81 від 3 липня 1991 р.
Виходить двічі на місяць українською мовою.
Розповсюджується безкоштовно.
0,5 друк арк.
Тираж 1000 екз. Зам. 1
Адреса редакції: 69063
м. Запоріжжя, ГСП-41
вул. Жуковського, 66

Телефон 64-51-24
Редакція газети "Запорізький університет"
та
Web-лабораторія
2002