AUCPC 2016 1 stage report

The 2016 All-Ukrainian Collegiate Programming Contest

Southern Region report

17.04.2016,Zaporizhzhia,Ukraine

 

written by Natalya Keberle,

ZNU,Zaporizhzhia,Ukraine

 

The 2016 AUCPC Ukraine Southern Contest took place on April, 16, 2016. This year 108 teams from 15 universities and academia of five southern Ukrainian regions have participated in the contest.

The participating regions of the south ofUkrainewere: AR Crimea,Kherson, Mykolaiv, Odesa, Zaporizhzhia.

We are grateful to our sponsors, which have made this contest unforgettable.

This year sponsor of the Southern-Ukrainian Contest is:

 

 

www.livestream.com

 

The contest for the south of Ukrainewas conducted with the help of e-judge system running at Zaporizhzhya National University - http://ejudge.znu.edu.ua/.

According to the reservations, the distribution of teams on sites was as follows:

AR Crimea (Simferopol)

0 teams

Kherson

3 teams

Mykolaiv

18 teams

Odessa(ONAFT)

18 teams

Odessa(ONU)

18 teams

Odessa(ONPU)

21 team

Zaporizhzhia

30 teams

 

The set of tasks for all sites was the same. It can be found here.

The scoreboard indicating the current standings of teams was maintained by ejudge system, and can be found here.

The distribution of correct solutions of contest tasks across Ukraine Southern Contest this year is as follows (see in tabular and in graph forms):

 

 

Task

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

Solved by

90

86

71

45

6

18

13

41

0

5

0

1

0

0

%:

32%

36%

21%

24%

4%

45%

22%

64%

0%

6%

0%

10%

0%

0%

 

 The list of commands together with their results is described below.

1) AR Crimea

No commands this year

2) Kherson

Place

Absolute place

Team

Institution

Tasks solved

Total time

1

64

KNTU_IT2

KhersonNationalTechnicalUniversity

3

626

2

83

KNTU_IT3

KhersonNationalTechnicalUniversity

2

614

3

92

KNTU_IT1

KhersonNationalTechnicalUniversity

1

227

 

3) Mykolaiv: Admiral Makarov National University of Shipbuilding

The results of the commands related to this site are:

Place

Absolute place

Team

Institution

Tasks solved

Total time

1

11

NUS_Long

NUS named after Admiral Makarov

7

507

2

19

NUS_VDM

NUS named after Admiral Makarov

5

136

3

24

MNU_Astrum

V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv NU

5

515

4

25

MNU_5V

V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv NU

5

522

5

30

NUS_UFO

NUS named after Admiral Makarov

5

575

6

34

BSSU_Ninjavas

Black SeaStateUniversity

 

5

683

7

37

BSSU_Titans

Black SeaStateUniversity

 

4

195

8

39

MNU_Proton

V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv NU

4

353

9

47

MNU_B^3

V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv NU

4

572

10

63

NUS_Hardcode

NUS named after Admiral Makarov

3

529

11

65

MNU_UpDate

V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv NU

3

638

12

67

NUS_LKM

NUS named after Admiral Makarov

3

691

13

71

NUS_IUST

NUS named after Admiral Makarov

2

66

14

72

MNU_BugCreators

V.O. Sukhomlynsky Mykolaiv NU

2

72

15

86

BSSU_CodeWizards

Black SeaStateUniversity

 

2

677

16

91

NUS_Johnny

NUS named after Admiral Makarov

1

217

17

94

NUS_MBK

NUS named after Admiral Makarov

1

431

18

95-108

BSSU_Bugbusters

Black SeaStateUniversity

 

0

0

4) Odesa: Odessa National Academy of Food Technologies, Odessa National Mechnikov University, Odessa National Polytechnic University

Top 10 teams in Odessa are :

Odessa National Mechnikov University

Place

Absolute place

Team

Institution

Tasks solved

Total time

1

1

ONU_Antananarivu*

OdessaNationalMechnikovUniversity

10

1036

2

2

ONU_Luckomotive

OdessaNationalMechnikovUniversity

9

1184

3

3

ONU_Solvers_of_Fortune

OdessaNationalMechnikovUniversity

8

483

4

5

ONPU_Compote

OdessaNationalPolitechnicalUniversity

8

728

5

6

ONU_The_Big_Coding_Theory

OdessaNationalMechnikovUniversity

8

782

6

7

ONAFT_C++In14days

OdessaNationalAcademyof Food Technologies

8

914

7

9

ONU_Rabid_Pandas

OdessaNationalMechnikovUniversity

7

482

8

10

ONPU_TASCHI

OdessaNationalPolitechnicalUniversity

7

500

9

12

ONU_TryHard

OdessaNationalMechnikovUniversity

7

632

10

14

ONPU_LightSCribe

OdessaNationalPolitechnicalUniversity

6

502

5) Zaporizhzhia: Zaporizhzhia National University

The results of the commands related to this site are:

Place

Absolute place

Team

Institution

Tasks solved

Total time

1

4

ZNTU_Kappatalize

ZaporizhzhyaNationalTechnicalUniversity

8

531

2

8

BSPU_Code_junkies

BerdyanskStatePedagogical University

8

1016

3

13

ZNTU_ByteShift

ZaporizhzhyaNationalTechnicalUniversity

6

290

4

17

ZSEA_Luckyteam

ZaporizhzhyaStateEngineeringAcademy

6

677

5

18

ZNTU_Pro100Team

ZaporizhzhyaNationalTechnicalUniversity

6

728

6

21

ZNTU_ToAcme

ZaporizhzhyaNationalTechnicalUniversity

5

365

7

23

TSATU_Kostyli

TavriaStateAgrotechnologicalUniversity

5

514

8

27

ZSEA_Random - my home

ZaporizhzhyaStateEngineeringAcademy

5

534

9

31

ZNTU_KernelPanic

ZaporizhzhyaNationalTechnicalUniversity

5

587

10

36

ZNTU_JustMagiC++

ZaporizhzhyaNationalTechnicalUniversity

5

926

The absolute results for the 2015 AUCPC Ukraine Southern Contest are as follows:

Absolute place

Team

Institution

Tasks solved

Total time

 

1

ONU_Antananarivu*

OdessaNationalMechnikovUniversity

10

1036

2

ONU_Luckomotive

OdessaNationalMechnikovUniversity

9

1184

3

ONU_Solvers_of_Fortune

OdessaNationalMechnikovUniversity

8

483

Additionally, 23 teams from schools and colleges were invited to participate in the contest, without taking their results into account for general standings for the south of Ukraine. Their scoreboard is available as well.

Finally, the program of the contest was as follows:

Date/time

Action

April, 16, 8-45 – 9-10

Teams registration

April, 16, 9-15 – 9-20

Welcome words

April, 16, 9-20 – 9-40

Sortition

April,16, 10-00 – 15-00

Main contest

April, 16, 15-05 – 15-45

Tasks solution discussion

April, 16, 15-45 – 16-30

Awarding procedure

Our coordinators deserve special awards for their efforts. We would like to thank all of them for their hard work to bring the contest at its full light.

This year coordinators are:

1) Kherson site:             Dmitriy Kirichuk

                                      Kherson National Technical University

2) Mykolaiv site:            Eugeny Berkunsky  

                                    AdmiralMakarovNationalUniversityof Shipbuilding

3) Odesa (ONAFT) site: Alfiia Antonova,

                                    OdesaNationalAcademyof Food Technologies

4) Odesa (ONU) site:     Igor Mazurok,

                                     OdesaNationalMechnikovUniversity

5) Odesa (ONU) site:     VIctoriia Ruvinskaya,

                                     OdesaNationalMechnikovUniversity

6) Zaporizhzhia site:      Natalya Keberle,Natalya Myronova, Sergiy Borue

                                      Zaporizhzhia National University, Zaporizhzhya National Technical University